Turun mallit vahvasti näkyvillä Brysselissä

Off

Nuorisotakuun parhaat käytännöt esittelyssä

Itämeren kaupungien liitto (UBC) järjestää 20.5. Brysselissä laajan Itämeren alueen nuorisotakuun parhaita käytäntöjä ja toimintamalleja esittelevän seminaarin. Tapahtuma toteutetaan yhteistyössä EU:n alueiden komitean kanssa. Turku on seminaarissa vahvasti esillä.

”Turku on ollut edelläkävijä nuorisotakuun kehittämisessä sekä Suomessa että koko Euroopassa. Sen vuoksi on luontevaa, että mallimme näkyvät myös tässä seminaarissa. Kiinnostavia malleja löytyy paljon toki muualtakin ja seminaarissa on puhujia kaikkiaan kahdeksasta eri maasta”, kertoo UBC:n nuorisotakuu-työryhmää vetävä Turun kaupungin sivistystoimialan projektitoimiston päällikkö Matti Mäkelä.

Esityksen voit katsoa tämän linkin kautta: https://livestream.com/corlive1/events/8681555

Vuoden 2013 alussa Suomessa voimaan tulleella nuorisotakuulla taataan jokaiselle alle 25-vuotiaalle nuorelle ja alle 30-vuotiaalle vastavalmistuneelle työ-, työkokeilu- opiskelu, työpaja- tai kuntoutuspaikka viimeistään kolmen kuukauden kuluessa työttömäksi joutumisesta. Vastaava takuujärjestelmä on olemassa myös EU:n laajuisesti.