Työelämäpuheenvuorojen jatkoa Porin lukioissa

Työelämäpuheenvuorojen jatkoa Porin lukioissa

Syksyllä aloitetut virtuaaliset työelämäpuheenvuorot saivat jatkoa Porin lukioissa. Työelämäpuhujia on pyritty saamaan monipuolisesti eri aloilta, jotta lukiolaisten työelämätietoutta ja erilaisten urapolkujen sekä opiskelumahdollisuuksien tunnistamista saadaan kehitettyä. Työelämäpuhujiksi on pyritty saamaan myös uusia tuttavuuksia – ja siinä ollaan onnistuttu!

Aivan mahtavan puheenvuoron omasta urapolustaan, yrittäjyydestä, viestintä- ja vuorovaikutustaidoista piti kolmen äidinkielen kurssin (AI2,

Elina on porilainen murrekirjailija, ja tehnyt urallaan monenlaista yhteistyötä. Elina puhui mielenkiintoisesti lukiolaisille erilaisiin mahdollisuuksiin tarttumisesta. Elinan tuotantoon voit tutustua hänen kotisivuillaan (elinawallin.fi) Suuret kiitokset Elinalle puheenvuoron pitämisestä!

Comments are closed.