Energiakurssilla kerättiin kultaa

Energiakurssilla kerättiin kultaa

TSYK:in maantiedettä ja fysiikkaa integroivalla energiakurssilla opiskelijat pääsivät tutustumaan energia-alaan monipuolisesti käsitellen niin ilmastonmuutosta kuin lämpökoneen toimintaa. Yhteistyötä tehtiin monien tahojen kanssa, jotka mahdollistivat kurssin monet vierailut ja kännykkäkeräys-projektin. Energiakurssi on osa STEAM Turku-hanketta. Yhteistyötä tehtiin Turun AMK:n kanssa, jossa pääsimme tutustumaan opiskelua ammattikorkeakoulussa sekä kuulemaan tulevaisuuden työpaikoista ja projekteista energia-alalla. Ajankohtaisista projekteista kuultiin myös Turun konsernihallinnossa, jossa keskusteltiin Turku hiilineutraali 2029 – hankkeesta sekä 0-energian toriparkista.  Lisäksi osallistuimme Turun yliopiston järjestämään Towards Sustainable ICT -seminaariin 10.12.2019, http://digitalfutures.fi/towards-sustainable-ict/   https://yle.fi/uutiset/3-11063114

Vierailujen lisäksi tutustuimme kurssilla energian teoriaan laajasti sekä maantieteen että fysiikan näkökulmasta. Syvensimme tietojamme muun muassa energiatuotannosta ja termodynaamisista mekanismeista. 

Kuvaaja Essi Björkqvist

 

Pääprojektina energiakurssilla toimi vanhojen kännyköiden kierrätyskampanja. Yhteistyössä Lounais-Suomen jätehuollon kanssa toteutettu projekti kannusti Turun alueen lukiolaisia kaivamaan kaappien nurkissa pölyttyneet vanhat käyttämättömät puhelimet ja tuomaan ne kierrätykseen lukioihin tuotuihin keräyslaatikoihin.   

Kännykät sisältävät kymmeniä metalleja ja muita materiaaleja, joiden asianmukainen uudelleenkäyttö turvaa kestävän kehityksen mukaista luonnonvarojen riittävyyttä. Lukiolaiset saivatkin viikossa kerättyä yhteensä lähes 144 kg:n edestä kierrätyskelpoista tavaraa. TSYK keräsi 82,1 kiloa puhelimia, joka oli Turun lukioiden suurin määrä opiskelijaa kohden.  

Kuvaaja Essi Björkqvist

Kurssin opiskelijoina olemme olleet todella tyytyväisiä kurssiin ja se antoi hyvät valmiudet niin energia-alalle kuin muillekin luonnontieteellisille aineille. 

Emilia Suutari ja Emma Onnela

TSYK

energiakurssin opiskelijat 

Comments are closed.