Merilukiolaiset Meyerillä kesätöissä – näyttävästi myös mediassa

Turun Sanomien juttu merilukiolaisista kesätöissä alan yrityksissä.

Turun TSYK:n merilukion toisen vuoden opiskelijat aloittivat loppukeväästä uudenlaisen työelämäkurssin. Kurssin kunnianhimoisena tavoitteena oli löytää kesätyöpaikkoja merialan yrityksistä sen jälkeen kun kurssilla oli käyty läpi työelämän pelisääntöjä ja harjoiteltu työnhakua mm. tekemällä videotyöhakemuksia. Kesätyöpaikkoja kurssilaiset saivatkin mm. seuraavista yrityksistä: Meyer Turku Oy, Langh Ship Oy, LST Group Oy, Finnpilot Oy, Turun Satama ja Merivoimat.

Lukiokentällä ainutlaatuinen kesätyökurssi sai runsaasti näkyvyyttä myös paikallisissa tiedotusvälineissä. Juhannusaattona ilmestyi Turun Sanomissa lähes koko sivun mittainen juttu, jossa haastateltiin Turun Meyeriltä kesätöitä saanutta Pasi Laaksosta, jolle kolmeviikkoisen kesätyön mieleenpainuvin hetki oli kiipeäminen sata metriä korkeaan pukkinosturiin seuraamaan uuden risteilijän lohkon siirtoa. Kurssi päättyy syksyllä kun Pasin lisäksi muut 14 kesätöissä merialan yrityksissä olleet nuoret käyvät yhdessä muiden kanssa kokemuksiaan läpi.