Droneopissa Aurajoen rannoilla

Drone lennätystä Turussa, Aurajoen rannalla toukokuussa 2018. Lennätyskorkeus oli alueella max 50 m., koska alue kuului Turun lentokentän lähestymisalueeseen. Kuva: Illi funtsii -blogista, ks alla.
LukioTEKO -hankkeessa tehtiin yhteistyötä Helsingin yliopiston geotieteiden ja maantieteen laitoksen kanssa dronejen lennätyksen parissa. Yliopistonlehtori Arttu Paarlahti opasti Turun lukio-opettajia ja opiskelijoita Ravattulassa, Aurajoen rannalla, miten kuuluu lennättää dronea oikein. Saimme todella asiantuntevaa opastusta dronen tekniikasta, tiedonkeruusta, nousuista ja laskeutumisista, käännöksistä ja kuvauksista. Vaikka yhtäaikaa ilmassa oli parhaimmillaan neljä dronea, ei vaaratilanteita syntynyt lainkaan.
Katso lisää Uusmedia -kurssin blogista ja vlogista: