Matkalla Markkinoinnin Maailmassa

TAT:n Myynti, markkinointi ja kaupallistaminen –kurssin pilotointia Turussa

Turun TSYKin lukiossa pilotoitiin TAT:n Myynti, markkinointi ja kaupallistaminen –kurssia 12 opiskelijan ryhmässä. Kurssin aikana harjoiteltiin hissipuheita, tutustuttiin digitaaliseen markkinointiin, ratkaisumyyntiin ja asiakastyytyväisyyteen. Kurssi toteutettiin mielenkiintoisessa CLANED-ympäristössä, joka on digitaalinen ja oikein hyvin toimiva.

Kurssi toteutettiin, jotta oppisimme lisää työelämän monista puolista. Tärkeimmiksi koimme hyödylliset aihealueet, joiden avulla tutustuimme esim. kaupallisen markkinoinnin digitaaliseen maailmaan. On tärkeää lisätä työelämän tuntemusta, jotta saisimme kokemusta työelämästä ja sen vaikeuksista.

Työelämä tuli käytännössä tutummaksi, kun käsittelimme menestyviä yrityksiä ja niiden toimenkuvia. Suunnittelimme esimerkiksi  Lidlin kesäkampanjan ja Rähinä recordsin musiikkitapahtuman. Koimme hienoja hetkiä kurssin virtuaalimentoreiden hellässä huomassa, sekä monipuolisten tehtävien parissa. Hissipuhe oli kaikkien mielestä ikimuistoinen.

Myynti, markkinointi ja kaupallistaminen -kurssin opiskelijat