Fiiliksiä Vaasan lyseon lukion Mainoskuvauskurssilta

Vaasa on Suomen aurinkoisin kaupunki, jossa riittää toimintaa kesät talvet. Koulumme Vaasan lyseon lukion Mainoskuvauskurssilla esiteltiin kaupungissamme toimivia yrityksiä sekä kaupunkimme tapahtumia. Samalla kun projektin töissä esittelin kaupunkimme toimintaa, opin itse enemmän esimerkiksi videoiden editoimisesta. Projektissa toimi yhteistyössä VisitVaasa sekä eri matkailu- ajan ja tapahtumajärjestäjät, joiden toimintaa kuvattiin.

Hietasaaren Helmi kesäkahvila avattiin Vaasan kauniiseen Hietasaareen, merenrannan läheisyyteen kesän 2017 alussa. Tein videon, jossa esittelin kahvilan parhaimpia puolia. Videossa toin esille kahvilan toimintaa, kauniita värejä sekä tietenkin kahvilasta näkyvää kaunista merimaisemaa.

Tämän videon lisäksi valokuvasin ostoskeskus Rewell Centerissä järjestettyä Rewell Nights tapahtumaa, jossa esiintyi Teflon Brothers sekä Antti Tuisku.

Olen kiinnostunut kuvaamisesta, joten Mainoskuvauskurssilla tutustuin sen ammattimaiseen puoleen paremmin.

Kahvilassa kuvaamani video sekä sen editointi antoi minulle hieman suuntaa siihen, millaista ammatikseen kuvaaminen voisi olla. Myös mainonnan erilaisia keinoja täytyi miettiä, koska kuvattavista kohteista täytyi saada esille niiden parhaimmat puolet. mainoskuvauskurssilla sain siis syventää omia tietojani sekä taitojani tekemisen kautta.

Viivi, Vaasan lyseon lukio.