Turun pilottiopettajat Ruissalossa

LukioTEKO -hankkeen Turun pilottiopettajat tapasivat viimeisellä koulutyöviikolla Ruissalossa. Tarkoituksena oli koota vuosi nippuun, vaihtaa kurssikuulumisia ja kuvata hyviä käytänteitä. Esittelimme toistemme pilottikursseja: osa niistä oli tehty ja kokemuksia saatu, osa kursseista tehdään ensi lukuvuoden aikana. Uudet tulokkaat esittelivät myös uusia LukioTEKO -kurssejaan kuten Ensiapua tiimioppimisjaksossa, Tähtitiedettä Tuorlassa ja Energiaa & Aurinkopaneeleja. Turun LukioTEKO -hankkeessa on nyt vuosi jäljellä aikaa kokeilla uutta ja mukana on 20 pilottiopettajaa eri lukioista. Olemme todella ylpeitä ja iloisia jo pidetyistä onnistuneista kursseista ja tulossa olevista mielenkiintoisista uutuuksista. Hyvää kesää kaikille!

Turun uusimmat pilottiopettajat Eva-Greta, Kalle ja Mikko.