”Erotu joukosta ja mieti, minkä taidon haluaisit työnantajalle näyttää”

 

”Ei liikaa meikkiä, eikä koruja, siistit vaatteet ja maalaisjärkeä käyttäen, työpaikkaan soveltuen” ovat Jaden ja Lauran näkemyksiä siitä, millaiset vaatteet sopivat videotyöhakemukseen ja mahdolliseen työhaastattelutilanteeseen.
”Ei liikaa meikkiä, eikä koruja, siistit vaatteet ja maalaisjärkeä käyttäen, työpaikkaan soveltuen” ovat Jaden ja Lauran näkemyksiä siitä, millaiset vaatteet sopivat videotyöhakemukseen ja mahdolliseen työhaastattelutilanteeseen.

VIDEOTYÖHAKEMUS

Turun Luostarivuoren ja Turun Lyseon lukiolaiset saivat hyvän opastuksen videotyöhakemuksen teosta. Mattus Alsi valaisi työhakemuksen tekoa mielenkiintoisella tavalla ja opimme esimerkein, mitä kannattaa ja mitä ei kannata välittää työhakemuksen kautta työnantajalle. Tällä viikolla jokainen Työelämä tutuksi -kurssilainen tekee minuutin mittaisen videotyöhakemuksen itsestään. Perjantaina kokoonnumme katsomaan ja arvioimaan niitä. Sähköinen ja/tai paperinen työhakemus, henkilökohtainen käynti ja kädenpuristus ovat tuttuja keinoja työhaussa. Videotyöhakemus on keino muiden joukossa, mutta sillä voit erottua kymmenien tai satojen työnhakijoiden joukosta.

Nina Brander, Turun lukiokoulutuksen LukioTEKO-koordinaattori

Mattus Alsi (Turun Klassillisen lukion opettaja) opastaa miten tehdä mielenkiintoinen minuutin mittainen video ja tarina itsestä työnantajalle.
Mattus Alsi (Turun Klassillisen lukio) opastaa, miten tehdä minuutin mittainen video itsestä.
laita videotyöhakemukseen riittävästi informaatiota ja sisältöä, joka erottaa sinut muista.
Laita videotyöhakemukseen riittävästi informaatiota ja sisältöä, joka erottaa sinut muista.