EqualiTech-tapahtuma herätti kiinnostusta teknologiaan Vaasan lyseon lukiossa

EqualiTech-tapahtuma herätti kiinnostusta teknologiaan Vaasan lyseon lukiossa

Keskiviikkoaamuna 24.2.2021 starttasi EqualiTech-seminaari etänä Zoom:in kautta Pohjanmaan ja Etelä-Pohjanmaan lukioille. Seminaari koostui eri tekniikan alojen sekä eri puhujien omien urapolkujen esittelystä ja ryhmätöistä. Tapahtuman tarkoituksena on avata teknologia-alan työtehtäviä ja pyrkiä innostamaan etenkin tyttöjä teknologia-alalle. Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Wärtsilä, ABB, VES Vaasa Entrepreneuer Society, Naisjärjestöjen Keskusliitto, Nordin Energy Equality Network, Nordic Coincil of Ministers.

Tekniikan alan uratarinoiden kuuntelua tasapainotti pienryhmätyöt, joissa keskusteltiin erilaisista seminaariin liittyvistä aiheista, esimerkiksi uramahdollisuuksista ulkomailla, kestävästä kehityksestä tai työelämän moninaisuudesta. Seminaarin selvimpiä päämääriä olikin lisätä nuorten – erityisesti nuorten naisten – kiinnostusta tekniikan aloille sekä korostaa tasa-arvoa työelämässä ja tekniikan aloilla. Seminaarissa myös kannustettiin yhteyksien luomista mahdollisten tulevien tekniikan opiskelijoiden ja työntekijöiden sekä tekniikan alan yhtiöiden välillä.

Seminaarin aikana esitettiin kuusi erilaista tekniikan alaan liittyvää alustusta pelisuunnittelusta automaatioon. Koska en itse tekniikasta paljoa tiedä, koin seminaarin informatiiviseksi. Puhujat saivat kiinnostumaan aiheesta. En koskaan kuvitellut kiinnostuvani kaikista niistä tekniikan aloista, joista oli puhetta.

Pidin pienryhmätyöskentelystä, koska niissä pääsi keskustelemaan omista mielipiteistä ja kiinnostuksen kohteista. Kaikki osiot ja puheenvuorot olivat sopivan pituisia, jonka takia ei ehtinyt kyllästymään mihinkään.

Seminaarissa pääkielenä toimi englanti, mutta joissakin kohdissa kaiuttimista kuului myös ruotsin ja suomen kieltä, joka johtui monien eri koulujen osallistumisesta.

Teksti: Roosa Tiala

Kuvat: Mika Jokiaho

Comments are closed.